Zimowe usprawnienia do pojazdów rolniczych

Zima wiąże się z licznymi utrudnieniami dla właścicieli pojazdów samochodowych, rolniczych oraz różnych maszyn. Gdy drogi pokrywa śnieg, a na zewnątrz panują ujemne temperatury, o wiele trudniej jest wykonywać zwyczajowe prace, przewozić towar czy korzystać z urządzeń w gospodarstwie. Dzięki skorzystaniu z dostępnych usprawnień można przynajmniej częściowo zniwelować konsekwencje wspomnianych problemów, jak również znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas pracy z urządzeniami i pojazdami rolniczymi.

 

Sposoby na usprawnienia zimą

Jedną z metod dość łatwych do zastosowania w przypadku różnego rodzaju pojazdów rolniczych jest wyposażenie ich w łańcuchy zimowe. Łańcuchy montowane są na oponach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych pojazdów. Nowoczesne rozwiązania służące zabezpieczeniu pojazdu przed poślizgami i innymi zagrożeniami okazują się praktycznie bezawaryjne i nie wymuszają na użytkowniku żadnej konkretnej wiedzy (choć oczywiście lepiej jest, jeśli taką posiada). Ponieważ w Polsce przepisy zalecają wyposażanie pojazdów w łańcuchy zimą, podczas niskich temperatur i opadów śniegu, dobrze jest z odpowiednim wyprzedzeniem pomyśleć o zakupie wysokiej jakości ogumienia oraz pasujących do niego łańcuchów.

 

Wybór odpowiednich łańcuchów

Łańcuchy śniegowe do pojazdów rolniczych dostępne są w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi (również specjalizujących się w towarach dla rolników). Standardowy zakup uwzględnia dopasowanie łańcuchów do specyfiki pojazdu, jego wagi, rozmiaru kół itd. Trzeba też wziąć pod uwagę, co oferuje producent. Celem każdego odpowiedzialnego użytkownika pojazdów rolniczych jest zagwarantowanie sobie jak najwyższego bezpieczeństwa oraz podniesienia jakości pracy (w tym zimą). Nowoczesne łańcuchy dobrze pokrywają oponę i wyposażone są w systemy zwiększające przyczepność, dzięki czemu jazda jest stabilna nawet podczas dużego zaśnieżenia lub oblodzenia. W przypadku ciężkich, nie zawsze równomiernie obciążonych pojazdów rolniczych to bardzo ważne, czasami nawet ratuje zdrowie i życie.

Może Ci się również spodoba